بررسي و مقايسه

باک بنزین کوییک چقدر است؟

باک کوییک چند لیتر بنزین میگیرد

باک بنزین یکی از عناصر اساسی خودروهاست که تعیین‌کننده میزان سفر و عملکرد آن می‌باشد. در این مقاله، به بررسی حجم باک بنزین کوییک و جنبه‌های مختلف آن خواهیم پرداخت. هدف اصلی این بررسی، آشنایی با اهمیت باک بنزین، روش‌های باز کردن درب باک، و نکات کلیدی در رانندگی با باک خالی می‌باشد.

باک بنزین کوییک چقدر است؟

حجم باک سوخت خودروی کوییک 41 لیتر است که برای یک خودروی هاچبک اقتصادی، به نظر می‌رسد حجم مناسبی باشد. این حجم به خودی خود به خودرو این امکان را می‌دهد که مسافت زیادی را بدون نیاز به سوخت‌گیری مجدد طی کند. با در نظر گرفتن مصرف سوخت ترکیبی کوییک که تقریباً 7.2 لیتر در هر صد کیلومتر است، می‌توان به سادگی محاسبه کرد که با این حجم باک، این خودرو قادر به پیمودن مسافت حدود 580 کیلومتر خواهد بود.

به طور طبیعی، مسافت قابل پیمودن بدون نیاز به سوخت‌گیری مجدد تحت تأثیر عوامل گوناگونی قرار دارد. شرایط رانندگی، نوع جاده، وزن بار مفید خودرو، و سایر عوامل می‌توانند تأثیرگذار باشند. در شرایط رانندگی اقتصادی و در شرایط مسالمت‌آمیز، این خودرو می‌تواند مسافت بیشتری را بدون نیاز به سوخت‌گیری مجدد طی کند، تا از کارایی بهتری برخوردارشود. برایی باز کردن درب باک خودروی کوییک و درپوش آن باید به صورت زیر عمل کنید:

روش‌های باز کردن درب باک و درپوش خودرو کوییک

هنگامی که در مسافرت یا در شرایط عادی به سوخت احتیاج دارید، دسترسی آسان به درب باک و درپوش خودرو اهمیت زیادی پیدا می‌کند. در این بخش از مقاله، با روش باز کردن درب باک و درپوش خودرو، به همراه توضیحاتی درباره محل اهرم و نحوه استفاده از آن، آشنا خواهیم شد.

باز کردن درب باک

 • در گوشه سمت چپ صندلی راننده، محل اهرم برای باز کردن درب باک قرار دارد.
 • اهرم را به سمت بالا بکشید تا درب باک باز شود.
باز کردن درب باک
باز کردن درب باک

باز کردن درپوش

 • درپوش معمولاً در قسمت عقبی و پایینی خودرو، زیر درب باک قرار دارد.
 • برای باز کردن درپوش، آن را خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.
 • برای بستن درپوش، آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا صدای کلیک شنیده شود، که نشانگر درست بسته شدن آن است.

در نهایت، برای جزئیات دقیق‌تر و موارد خاص مربوط به مدل خودروی کوییک، به دفترچه راهنمای خودرو یا راهنمای کاربری آن مراجعه کنید.

اگر به هر دلیلی امکان باز کردن درب باک با استفاده از اهرم داخلی وجود نداشته و احتمال دسترسی به دستگاه بازکننده از داخل خودرو کم باشد، می‌توانید از روش اضطراری زیر برای باز کردن درب باک استفاده کنید:

 1. ابتدا باید به موکت جانبی سمت چپ صندوق عقب (صندوق عقب یا باتری خودرو) دسترسی یافت. معمولاً موکت جانبی در داخل صندوق قرار دارد.
 2. با دقت، لبه بالایی از موکت جانبی را باز کنید تا به محل قفل درب باک دسترسی پیدا کنید.
 3. حالا باید یک اهرم یا ابزار مناسب را در دست بگیرید. این ابزار باید مناسب برای فشردن اهرمی باشد که در قسمت بالایی از قفل درب باک تعبیه شده است.
 4. اهرم را با دقت در محل مناسب قرار داده و آن را به سمت داخل فشار دهید. این کار باعث می‌شود اهرم قفل باز شده و درب باک به صورت اضطراری باز گردد.

توجه داشته باشید که این روش اضطراری تا حد ممکن با دقت انجام شود تا هیچ آسیبی به موکت یا سایر بخش‌های داخلی خودرو وارد نشود.

باک خودرو؛ مخزن ایمن و حیاتی

باک خودرو به عنوان یک مخزن ایمن و حیاتی، نقش بسیار مهمی در عملکرد و ایمنی وسیله نقلیه ایفا می‌کند. این مخزن، که سوخت را در خود ذخیره کرده و آن را به موتور منتقل می‌کند، بسته به نوع و مدل خودرو، از ویژگی‌ها و مکانیسم‌های مختلفی برخوردار است.

باک خودرو و اصطلاح آن از زبان روسی گرفته شده است و به‌طور کلی به مخزنی اطلاق می‌شود که سوخت در آن نگهداری می‌شود. در خودرو، باک به عنوان یک مخزن ایمن عمل کرده و سوخت از نوع‌های مختلف مانند بنزین، گازوئیل و گاز را ذخیره و در هنگام نیاز، آن را به موتور پمپاژ می‌کند. ویژگی‌های باک خودرو از جمله ابعاد (سایز)، جنس و مکان قرارگیری بستگی به نوع و مدل خودرو دارد و بسیار متنوع می‌باشد.

مهندسان خودرو باک را به عنوان یک مخزن ایمن تصویب کرده‌اند که بتواند مقدار مشخصی از سوخت را به‌طور ایمن نگهداری کند و از تبخیر و نشت آن جلوگیری نماید. باک باید بتواند به روشی بدون ایجاد جرقه یا حتی تخلیه شده، سوخت را پمپاژ کند و در فرآیندهای مختلف خودرو هیچ خطری برای خودرو و سرنشینان ایجاد نکند. همچنین، سطح سوخت درون باک باید به‌طور دقیق قابل اندازه‌گیری باشد و طراحی باک به گونه‌ای باشد که اندازه‌گیری محتوای درون آن بدون مشکل امکان‌پذیر باشد. باک خودرو نیز به سیستم تهویه نیاز دارد تا بخارات حاصل از سوخت به باک فشار نیاورد و از وقوع انفجار جلوگیری شود. در کل، باک باید بتواند به بهترین و مطمئن‌ترین روش ممکن سوخت را به موتور تأمین کند و خساراتی به آن وارد نکند، به‌ویژه در مواقع اضطراری.

تاریخچه و تکامل باک در خودروها:

در خودروهای اولیه، باک سوخت به شکل بشکه‌ای در ارتفاع بالاتر از موتور واقع شده و با توجه به شیب ایجاد شده، سوخت را به سمت محفظه احتراق هدایت می‌کرد. در این نوع خودروها، نیازی به پمپ سوخت وجود نداشت و مسائل ایمنی و وزن خودرو به میزان کمتری مطرح بود. در حال حاضر، باک خودرو در قسمت تحتانی شاسی یا زیر صندلی‌های عقب قرار دارد. این تغییرات به دلیل افزایش اهمیت ایمنی سرنشینان و کاهش وزن خودرو به عنوان یک نقطه حیاتی در تکنولوژی خودروها محسوب می‌شود.

باک خودرو با توجه به استانداردهای بالا و ویژگی‌های ایمنی، ایمنی و عملکرد مطمئنی را به خودروها اضافه می‌کند. این مخزن به‌طور دقیق طراحی شده تا در شرایط هرچه بهتر و در هر لحظه، سوخت را به موتور تأمین کند و در عین حال از وقوع حوادث احتمالی محافظت کند. به‌واسطه اهمیت باک در ایمنی و کارایی خودروها، توسعه و بهبودهایی در این زمینه همچون تهویه، اندازه‌گیری محتوا، و جلوگیری از نشت سوخت، همواره در تحقیقات و توسعه‌های صنعت خودرو ادامه دارد.

جنس باک خودرو و اهمیت آن:

یکی از نکات حیاتی در زمینه باک خودروها، انتخاب جنس آن می‌باشد. تجربیات نشان داده است که استفاده از مواد پلاستیکی به عنوان جنس اصلی باک‌ها در طولانی‌مدت ممکن است خطرناک باشد. این مواد می‌توانند با انواع سوخت‌های خودرو از جمله دیزل، بنزین و گاز واکنش نشان دهند و اشباع شوند.

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات، مقاومت به ترک‌خوردگی در باک خودروها است. بر اساس استانداردهای تایید شده توسط سازمان استاندارد ایالات متحده، مخازن سوخت باید به گونه‌ای طراحی شوند که ترک‌خوردگی در آن‌ها به حداقل ممکن رسیده و طراحی آن‌ها نیز ساده باشد.

استفاده از جنس فلز چکش‌خور در ساخت باک، آن را در برابر ضربات شدید مقاوم می‌سازد و احتمال سوراخ شدن یا نشتی در آن را به حداقل می‌رساند. با این حال، وزن بالایی که این باک‌ها دارند، ممکن است مشکل‌ساز شود. بنابراین، مخازنی با جنس‌هایی که در برابر ضربات مقاوم هستند و وزن کمتری دارند، مورد ترجیح قرار می‌گیرند.

استفاده از پلاستیک‌های فشرده و پلیمر‌های چند لایه نیز یک راهکار مناسب برای ساخت باک‌های خودرو است. این مواد از خصوصیات مقاومت بالا در برابر خوردگی و ضربه برخوردارند و همچنین وزن کمی دارند. این پلاستیک‌ها، علاوه بر استفاده در تولید باک‌های خودرو، برای نگهداری سوخت و مواد اشتعال‌زای دیگر نیز بسیار مناسب هستند.

رانندگی با باک خالی و پیامدهای آن

رانندگی با باک خالی و پیامدهای آن
رانندگی با باک خالی و پیامدهای آن

هر زمان نشانگر بنزین شما به محدوده کمتر از ۱۵ درصد رسید، می‌شود گفت باک تقریباً خالی است و رانندگی کردن در این حالت می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر باک سوخت شما ۵۰ لیتر ظرفیت دارد و درون آن کمتر از ۷ لیتر بنزین موجود است، می‌توان اظهار کرد که شما در حال رانندگی با باک خالی هستید. روشن شدن چراغ بنزین هم مهم‌ترین نشانه این مورد است که همه‌ی ما کمابیش با آن آشنا هستیم.

چرا نباید با باک خالی رانندگی کرد؟

شاید فکر کنید که رانندگی با باک خالی مسئله‌ای در پی ندارد و ضررهای چندانی هم برای شما و ماشینتان به دنبال نمی‌آورد. پس توصیه می‌شود موارد زیر را مطالعه کنید تا به طور دقیق‌تر با عواقب رانندگی با باک خالی آشنا شوید.

 خرابی و فرسودگی پمپ بنزین اتومبیل

اولین و مهم‌ترین مورد از عواقب جبران‌ناپذیر رانندگی با باک خالی، خرابی و فرسودگی پمپ بنزین خودرو است. برای اینکه مغزی پمپ بنزین عمر طولانی داشته باشد، لازم است همواره درون بنزین قرار بگیرد تا حرارت اضافی آن دفع شود. حرارت مهم‌ترین دشمن موتورهای الکتریکی است و مغزی پمپ بنزین هم یک موتور الکتریکی است که درون بنزین قرار می‌گیرد تا خنک شود. اگر بنزین کافی درون باک وجود نداشته باشد، پمپ بنزین در اثر حرارت ناشی از کارکرد خود، زودتر از موعد مستهلک شده و احتمال خرابی یکباره آن وجود دارد.

 رسوبات و لجن مخزن پمپ بنزین

هرچه بیشتر با باک خالی سر کنید، رسوبات و لجن بیشتری درون مخزن بنزین جمع خواهد شد. این رسوبات می‌توانند از طریق مجاری سوخت به سمت انژکتورها برود و کارایی آنها را کاهش دهد. فشار بیشتری روی پمپ بنزین جهت پمپاژ سوخت ایجاد می‌شود که ضمن کاهش کارایی خودرو، احتمال سوختن پمپ و همچنین ریپ زدن موتور نیز در این حالت بسیار بیشتر است.

 هوا گرفتگی

اگر اصرار داشته باشید که با باک خالی به حرکت خود ادامه دهید و همیشه میزان کمی بنزین را در باک نگه دارید، احتمال بدهید که پمپ بنزین به جای سوخت، هوا را به درون مجاری بنزین خودرو پمپاژ کند. این مسئله هم می‌تواند مشکلاتی برای پمپ بنزین خودرو به وجود آورد و هم عملکرد موتور را تحت تأثیر منفی قرار دهد و فشار بیشتری به موتور وارد کند. احتمال ریپ زدن موتور و بروز مشکلاتی ناشی از آن برای خودرو در این حالت وجود دارد. توصیه می‌شود از رانندگی با باک خالی تا حد امکان خودداری کنید.

 خرابی مبدل کاتالیزور

خرابی مبدل کاتالیزور ناشی از رانندگی با باک نسبتاً خالی، شاید چندان محتمل نباشد اما به هر حال اگر اصرار به رانندگی در این حالت داشته باشید، احتمالاً عملیات احتراق در موتور با مشکل مواجه خواهد شد و کیفیت آن کاهش خواهد یافت. کاهش کیفیت احتراق موتور نیز می‌تواند روی عمر کاتالیزور خودرو که در مسیر اگزوز تعبیه شده است، اثر منفی بگذارد و منجر به خرابی این قطعه گران‌قیمت شود.

 از کار افتادن خودرو

شاید بتوانید برای مدت نسبتاً طولانی سطح بنزین موجود در باک را در حداقل نگه دارید و مشکلی هم پیش نیاید، اما این کار درنهایت ممکن است موجب از کار افتادن خودرو ناشی از خرابی پمپ بنزین شود. بنابراین اگر نمی‌خواهید ماشین شما یکباره از کار بایستد و شما را کنار خیابان بگذارد، از رانندگی با باک خالی تا حد امکان خودداری کنید.

با توجه به این نکات، می‌توان نتیجه گرفت که رانندگی با باک خالی می‌تواند به مشکلات جدی در سیستم سوخت‌رسانی و عملکرد خودرو منجر شود. بهتر است همواره سعی شود که باک بنزین به حداقل یک چهارم ظرفیت خود پر بوده تا از این مشکلات جلوگیری شود.

نکات مهم رانندگی با باک خالی

در صورتی که باک بنزین شما خالی شده و شما مجبور به رانندگی هستید، می‌توانید با رعایت نکات زیر مصرف سوخت را به حداقل برسانید و به موفقیت به مقصد برسید:

 1. محدود کردن دور موتور: سعی کنید دور موتور را کمتر از ۲۵۰۰ دور در دقیقه نگه دارید. از دنده‌های سبک‌تر استفاده کرده و از دنده‌کشی بی‌مورد اجتناب کنید. این کار باعث می‌شود که فشار کمتری به موتور وارد شده و مصرف سوخت آن در سطح پایین‌تری قرار بگیرد.
 2. استفاده از ترمز با احتیاط: از ترمزگیری‌های سریع و شدید خودداری کنید، زیرا توقف و شروع مجدد ماشین نیازمند مصرف سوخت بیشتری است. به جای اینکه ناگهان پای خودرو را روی پدال ترمز بگذارید، به آرامی ترمز بزنید و از توقف یک‌باره جلوگیری کنید.
 3. شیشه‌ها را بالا بکشید: شیشه‌ها را بالا بکشید تا مقاومت هوا کاهش یابد و خودرو به بهترین شکل آیرودینامیکی حرکت کند. این کار باعث کاهش فشار هوا بر موتور می‌شود و مصرف سوخت کاهش می‌یابد.
 4. تنظیم باد لاستیک‌ها: همیشه اطمینان حاصل کنید که باد لاستیک‌های خود در حد استاندارد قرار دارد. اگر باد تایرها پایین‌تر از حد استاندارد باشد، مصرف سوخت خودرو افزایش پیدا می‌کند.
 5. استفاده هوشمندانه از ترمز موتور: از ترمز موتور در مواقعی که قصد توقف ندارید بهره ببرید. با این کار، سوخت به موتور تزریق نمی‌شود و مصرف سوخت کاهش می‌یابد.
 6. سرعت متعادل: سرعت خود را در حد متعادلی نگه دارید. سرعت زیاد باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود. از شتاب‌دهنده با احتیاط استفاده کنید و سعی کنید سرعت خود را در حد معقولی نگه دارید.
 7. استفاده از خنک‌کننده موازی: اگر خودرو دارای خنک‌کننده موازی باشد، می‌توانید آن را به کار بندید تا حرارت موتور بهینه شود و مصرف سوخت کاهش یابد.

با این نکات، می‌توانید در صورت اجبار به رانندگی با باک خالی، مصرف سوخت خودرو را به حداقل برسانید و به صورت هوشمندانه به مقصد برسید.

محدودیت مسافت برای رانندگی با باک خالی

هنگامی که چراغ هشدار بنزین در خودرو روشن می‌شود، مسافتی که می‌توانید با باک خالی طی کنید، به عوامل مختلفی اعتماد دارد. حجم موتور، وزن خودرو، نوع سوخت مورد استفاده، وضعیت فنی خودرو، و شرایط رانندگی تأثیرگذارند. خودروهای سبک‌تر با توان موتور متوسط معمولاً مسافت بیشتری را با باک خالی می‌توانند طی کنند.

استناد به شرایط بازار ایران، خودروهای محبوب با حجم موتور نسبتاً کمتر می‌توانند به طور معمول مسافتی بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر را با چراغ بنزین روشن پیمایش کنند. این ارقام بر اساس ویژگی‌های فنی و عملکرد موتورها تنظیم می‌شود و در صورت استفاده از خودروهایی با حجم موتور بالاتر یا خودروهای سنگین‌تر، مسافت قابل حرکت ممکن است کاهش یابد.

توصیه می‌شود هنگام رانندگی با چراغ هشدار بنزین روشن، به‌طور فوری به جایی که می‌توانید سوخت بخرید یا بازیابی کنید، مراجعه کنید. این اقدام به پیشگیری از مواجهه با مشکلات و خطرات جبران‌ناپذیر در مسیر کمک خواهد کرد.

پرسش‌های متداول

1.باک بنزین کوییک چیست و چه نقشی در خودروها ایفا می‌کند؟

باک بنزین کوییک یک ابزار اندازه‌گیری میزان سوخت در خودروها است که به راننده این امکان را می‌دهد تا میزان باقی‌مانده سوخت را دقیقاً مشاهده کند. این باک به عنوان یک ابزار ارتباطی مهم بین راننده و موتور خودرو عمل می‌کند.

2.چه روش‌هایی برای باز کردن درب باک و درپوش خودرو با استفاده از باک بنزین کوییک وجود دارد؟

استفاده از باک بنزین کوییک برای باز کردن درب باک و درپوش خودرو به ویژه در مواقع اضطراری معمولاً از روش‌هایی مانند قرار دادن باک بنزین کوییک به داخل قفل باک یا استفاده از آن به عنوان یک ابزار جلوگیری از یخ‌زدگی درپوش خودرو است.

3.چرا باک خودرو به عنوان یک مخزن ایمن و حیاتی مطرح می‌شود؟

باک خودرو علاوه بر نقش اساسی در ذخیره‌سازی سوخت، در ایمنی و عملکرد موتور نیز نقش دارد. ساختار مقاوم و ایمن باک، از لحاظ فنی و ایمنی خودرو را تضمین می‌کند.

4.چه تاریخچه‌ای برای باک بنزین وجود دارد؟

تاریخچه باک بنزین به دهه‌ها پیش برمی‌گردد، از زمانی که خودروها از مدل‌های اولیه تاکنون تکامل یافته‌اند. تحولات در مواد ساخت و تکنولوژی ساخت باک‌ها نقش مهمی در بهبود عملکرد خودروها داشته است.

5. چرا جنس باک خودرو اهمیت دارد و چگونه انتخاب مواد صحیح برای باک مؤثر است؟

جنس باک خودرو می‌تواند تأثیر زیادی در مقاومت، ایمنی، و عمر مفید آن داشته باشد. انتخاب مواد مناسب باعث افزایش بهره‌وری و ایمنی خودرو می‌شود.

6.چه تأثیراتی از رانندگی با باک خالی بر موتور و خودرو انتظار می‌رود؟

رانندگی با باک خالی می‌تواند منجر به خرابی‌های مختلف موتور از جمله خرابی پمپ بنزین، رسوبات درون مخزن، و خرابی مبدل کاتالیزور شود.

7.نکات مهمی که رانندگی با باک خالی را بهبود می‌بخشند چه هستند؟

استفاده از دور موتور با توجه به محدودیت دوران، اجتناب از توقف‌های ناگهانی، باز کردن شیشه‌ها، و تنظیم باد لاستیک‌ها از جمله نکات مهمی هستند که رانندگی با باک خالی را بهبود می‌بخشند.

8.چه محدودیت‌هایی برای رانندگی با باک خالی وجود دارد؟

مسافتی که می‌توان با باک خالی طی کرد، به عواملی مانند حجم موتور و وزن خودرو بستگی دارد. برای بعضی از خودروها ممکن است محدودیت مسافتی کمتری وجود داشته باشد.

9.چگونه می‌توان مصرف سوخت را در رانندگی با باک خالی به حداقل رساند؟

استفاده از دور موتور مناسب، جلوگیری از توقف‌های ناگهانی، تنظیم باد لاستیک‌ها، و نگهداری باک با حداقل مقدار سوخت از جمله راهکارهایی هستند که مصرف سوخت را در رانندگی با باک خالی به حداقل می‌رسانند.

10. چه توصیه‌هایی به رانندگان در مورد استفاده از باک بنزین کوییک دارید؟

توصیه می‌شود رانندگان با داشتن باک بنزین کوییک در خودرو، به صورت دوره‌ای میزان سوخت موجود را بررسی کرده و نکات ایمنی و بهره‌وری مرتبط با آن را رعایت کنند. استفاده هوشمندانه از این ابزار، موجب بهبود رانندگی و افزایش ایمنی می‌شود.

سخن پایانی

در پایان، تأکید بر اهمیت باک بنزین و رعایت نکات کلیدی در رانندگی با باک خالی به‌عنوان یک نکته پایانی مطرح خواهد شد.

ممنون که تا پایان مقاله “باک بنزین کوییک چقدر است” همراه ما بودید.

بیشتر بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا