اخبار

شرایط جدید برای خودروهای سنگین: تأمین گواهی اسقاط برای کامیونت‌ها

شرایط جدید برای خودروهای سنگین: تأمین گواهی اسقاط برای کامیونت‌ها

مهران سالاری، با تاکید بر اصلاحیه قانون ساماندهی صنعت خودرو، اعلام کرد: رانندگان کامیون، کامیونت و کشنده تریلر به عنوان خودمالک و شرکت‌های حمل و نقل خودمالک (شرکت‌های حمل و نقل عمومی) تنها برای یک دستگاه و به مدت ۱۰ سال می‌توانند در صورت عدم وجود گواهی اسقاط، ۵ درصد ارزش گمرکی خودروهای وارداتی را به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته جهت دریافت مجوزشماره‌گذاری پرداخت کنند.

وی اظهار کرد که تاکنون حدود ۲۰۰۰ دستگاه کشنده وارداتی از این امکان بهره‌مند شده‌اند. واحد مربوط به تصرف گواهی‌های اسقاط در هر دستگاه کشنده‌وارداتی معادل ۸ عدد گواهی اسقاط دیزلی است. به عنوان مثال برای هر کامیون فرسوده، دو دستگاه کشنده مجوز شماره‌گذاری خواهند داشت.

وی در خصوص هزینه‌های گواهی‌های اسقاط خودروهای سنگین اعلام کرد که بر اساس اطلاعات انجمن مراکز اسقاط، مبلغ هرگواهی اسقاط برای این دسته از خودروها حداکثر ۵۵ میلیون تومان است.

مهران سالاریه تا تصویب آیین‌نامه اجرایی، این تصمیمات اعمالی دارند و تغییراتی در آینده احتمالی هستند.

او همچنین اعلام کرد که به منظور الکترونیکی کردن فرآیند شماره‌گذاری گواهی‌های اسقاط، طرحی در دست اجرا است و به زودی فرآیند خرید و فروش این گواهی‌ها نیز برخط خواهد شد. در میانه این فرآیند، واردکنندگان می‌توانند به مراکز اسقاط مجاز و مورد تأیید کشور یا به انجمن صنفی مراکز اسقاط مراجعه کنند.

 

بیشتر بخوانید:

معرفی انواع گیربکس های اتوماتیک خودرو

کدام خودرو ایرانی بهتر است

مراحل ثبت‌نام خودرو چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا