اخبار

استکهلم تصمیم به ممنوعیت تردد خودروهای بنزینی و دیزلی گرفته است

استکهلم تصمیم به ممنوعیت تردد خودروهای بنزینی و دیزلی گرفته است

استکهلم، پایتخت سوئد، قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ تردد خودروهای بنزینی و دیزلی را در مرکز خود ممنوع کند. این تصمیم، استکهلم را به اولین پایتخت بزرگ جهان می‌کند که چنین ممنوعیتی را اعمال می‌کند.

به گزارش ایندیپندنت، معاون حمل‌ونقل شهردار استکهلم اظهار داشته که: «پایتخت سوئد هیچ خودروی بنزینی-دیزلی در بخش‌های کلیدی مرکز شهر نخواهد داشت زیرا به دنبال بهبود کیفیت هوا و کاهش صدای ترافیک است.»

این ممنوعیت در ۲۰ ناحیه از مناطق داخلی شهر استکهلم اعمال خواهد شد که شامل املاک اداری و مناطق اصلی خرید است. از سال ۲۰۲۵ به بعد، تردد فقط وسایل نقلیه الکتریکی در این نواحی مجاز خواهد بود. بر اساس این طرح، می‌توان این ممنوعیت را به سایر مناطق گسترش داد. تصمیم‌گیری در مورد گسترش این طرح در اوایل سال ۲۰۲۵ اتخاذ خواهد شد.

بر اساس شاخص IQAir، کیفیت هوای استکهلم برای تنفس از بسیاری از شهرهای بزرگ جهان نظیر نیویورک و لندن بهتر است. با این حال، سطح آلودگی هوا همچنان از استانداردهای تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) بیشتر است. به عبارت دیگر، صدها گروه آسیب‌پذیر، از جمله افراد سالخورده و کودکان، به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی در سوئد، با مشکلات بهداشتی مواجه هستند.

حزب سبزها، بخشی از ائتلاف حاکم شورای شهر استکهلم، از این اقدام حمایت می‌کند. آنها معتقدند که این قوانین جدید مردم را تشویق می‌کند تا خودروهای قدیمی خود را تعویض کرده و به سمت وسایل نقلیه الکتریکی بروند. این اقدام به بهبود کیفیت هوا و کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند.

هوای استکهلم امروزه باعث می‌شود که نوزادان دچار بیماری‌های ریوی شوند و افراد مسن زودتر بمیرند. لارس استرومگرن معاون حمل‌ونقل شهردار از حزب سبز در بیانیه‌ای اعلام کرده است که: این یک وضعیت کاملا غیرقابل قبول است.

اما این قانون جدید چندین استثنا دارد. به طبق این طرح، تنها خودروهای برقی شخصی به تردد در منطقه مرکزی مجاز خواهند بود، برخی وانت‌های بزرگتر با موتورهای هیبریدی افزونه نیز اجازه تردد خواهند داشت. همچنین برای خودروهای اورژانسی مانند آمبولانس و آتش‌نشانی طبق مقررات و همچنین برای خودروهای دارای راننده یا مسافرانی که دارای معلولیت مستند هستند، استثنا وجود دارد.

این طرح از سوی نمایندگان صنعت حمل‌ونقل با انتقاد مواجه شد که گفتند به نظر می‌رسد دولت بیش از حد عجله دارد و می‌تواند باعث مشکلاتی برای برخی شهروندان شود. با این حال، مقامات استکهلم معتقدند که این ممنوعیت ضروری است تا شهر بتواند به اهداف خود در زمینه کاهش آلودگی هوا و بهبود کیفیت زندگی دست یابد.

از سال ۲۰۱۰، ما انتشار گازهای گلخانه‌ای را ۳۴ درصد کاهش داده‌ایم. اما حزب سبز و همکارانشان در شهر استکهلم اکنون بیش از حد عجله دارند.

اهداف مقامات استکهلم از ممنوعیت تردد خودروهای بنزینی و دیزلی شامل کاهش آلودگی هوا و بهبود کیفیت زندگی در مرکز شهر می‌شود. کاهش آلودگی هوا می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی و سرطان را کاهش دهد و همچنین کاهش صدای ترافیک می‌تواند به کاهش استرس و بهبود خواب کمک کند.

بیشتر بخوانید:

تکنولوژی‌های جدید خودرو

معرفی خودروهای هیبریدی

معرفی خودروهای برقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا