اخبار

ایران خودرو برنامه‌ای برای صادرات ۲۰ هزار دستگاه خودرو تارا به روسیه دارد

ایران خودرو برنامه‌ای برای صادرات ۲۰ هزار دستگاه خودرو تارا به روسیه دارد

محسن نیک‌بین، مدیر منطقه آسیا، اروپا، آمریکا و کشورهای CIS ایران خودرو، در حاشیه نمایشگاه اختصاصی اوراسیا، از برنامه‌های این شرکت برای صادرات خودرو به بازار روسیه خبر داد.

وی با اشاره به سابقه ۲۰ ساله ایران خودرو در صادرات خودرو به بازارهای جهانی، اظهار کرد که تا کنون بیش از ۱۰ هزار واحد خودرو صرفا به کشور روسیه ارسال شده است. این صادرات، شامل محصولات متنوعی از جمله خودروهای سورن، دنا و تارا می‌شود.

نیک‌بین با بیان اینکه ظرفیت صادرات به بازار روسیه مشخص و امکان‌پذیر شناخته شده است، افزود: “برای حضور قوی‌تر در بازار روسیه، نیازمند ایجاد زیرساخت‌ها و سیستم‌ها در حوزه‌های مالی، خدمات، قطعات و لوازم یدکی خودرو و استانداردهای مربوط به آن هستیم.”

وی ادامه داد: “تاکنون، محصولاتی چون سورن، دنا و تارا با موفقیت به بازار روسیه عرضه شده‌اند. ارزیابی‌های جامع در زمینه موارد قیمتی، خدمات پس از فروش و مطلوبیت محصولات نشان داده است که ظرفیت بالقوه برای صادرات به این کشور وجود دارد.”

نیک‌بین به اهمیت ایجاد زیرساخت‌های صادراتی و تطابق با استانداردها و قوانین روسیه اشاره کرد و گفت: “محصول تارا به دلیل محبوبیت بالا، بیش‌ترین تقاضا را در بازار روسیه دارد. بر این اساس، برنامه جدیدی برای ارسال محصول تارا به روسیه در سال‌های آینده وجود دارد، البته با شرط حل مسائل قیمتی و تأمین ارز.”

وی توضیح داد: “برای تأمین ارز، ما می‌توانیم از راهکارهای مختلفی استفاده کنیم از جمله صادرات، اما با مدیریت هوشمندانه باید این مسئله را حل کنیم. در گذشته نیز در زمینه‌های خودرو، قطعات و خدمات، صادرات انجام شده و به مجموعه ارزیابی جاری تزریق شده است.”

نیک‌بین به نکات اقتصادی در زمینه صادرات اشاره کرد و گفت: “در حوزه صادرات، باید از CBU به سمت CKD حرکت کنیم تا بتوانیم مجوزهای ارفاقی و حمایت دولتی را دریافت کرده و بازار را به نحو مطلوب پیش ببریم.”

وی در خصوص محصول تارا، مدیر ایران خودرو اظهار کرد: “خودروی تارا در مراحل نهایی تست قرار دارد و امیدواریم در چند ماه آینده استانداردهای لازم برای این محصول و قطعات یدکی آن در روسیه اخذ شود.”

نیک‌بین به تاریخچه صادرات ایران خودرو اشاره کرد و گفت: “از سال ۱۳۸۴ تاکنون، نزدیک به ۲۵۰ هزار دستگاه خودرو به بیش از ۳۰ کشور صادر شده است. در این دوره، صادرات همواره در مسیر صعودی بوده و با تأثیرات مختلفی روبرو شده است.”

وی افزود: “تاکنون، به کشورهایی چون آفریقا، عراق، آذربایجان، سوریه و ارمنستان، محصولات ایران خودرو صادرات داشته‌ایم. در سال گذشته، دو هزار دستگاه خودرو به ونزوئلا صادر شده است.”

در پاسخ به سؤالی درباره رقابت با چین در بازار روسیه، نیک‌بین توضیح داد: “استراتژی صادراتی ما شش ماه قبل ترسیم شده و ما وارد بازاریابی عملیاتی شده‌ایم. هرچند استراتژی چین ممکن است متفاوت باشد، اما برنامه‌مان این است که محصولاتی را صادر کنیم که مرغوب بوده و در بازار روسیه تأثیرگذار باشند. ارزیابی‌های اولیه انجام شده و قیمت‌ها نهایی شده‌اند.”

وی ادامه داد: “ما با توجه به تیراژ بیش‌تر مدل‌های ایران‌خودرو نسبت به چین، در این راستا اولویت‌های خود را در زمینه صادرات داریم و با زیرساخت‌های مناسب، آماده‌ایم تا با حضور پایدار در بازار روسیه، بخشی از آن را به خود اختصاص دهیم.”

نیک‌بین با بیان اینکه تأمین ارز یک چالش است، افزود: “ما همیشه روش‌های مختلف تأمین ارز را ارزیابی می‌کنیم و این موضوع یکی از اولویت‌هاست. صادرات یکی از راهکارهای تأمین ارز است، اما با مدیریت هوشمندانه می‌توانیم به بهترین شکل از این راه استفاده کنیم. در سال‌های گذشته نیز، در زمینه‌های خودرو، قطعات و خدمات، صادرات داشته‌ایم و درآمد حاصل از آن به مجموعه تزریق شده است.”

در پایان، مدیر گروه صنعتی ایران خودرو ابراز امیدواری کرد که با تحقق استانداردهای لازم، محصولات این شرکت به بازار روسیه عرضه شده و بازخورد مثبتی از مشتریان جلب کنند.

بیشتر بخوانید:

واردات خودرو براي جانبازان

مراحل ثبت‌نام خودرو چیست؟

شرایط ثبت‌نام خودرو فرسوده در سامانه یکپارچه چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا