اخبار

خودروسازان دولتی در آبان ۱۴۰۲، ۱۵ محصول را متوقف کردند

خودروسازان دولتی در آبان ۱۴۰۲، ۱۵ محصول را متوقف کردند

سایپا و ایران‌خودرو، دو خودروساز دولتی ایران، در آبان ۱۴۰۲، مجموعاً ۱۵ محصول را متوقف کردند.

بر اساس آمار تجمیعی آبان‌ماه ۱۴۰۲ شرکت سایپا، خودروهای ساینا دستی، تیبا ۲، ساینا و کوییک اتوماتیک در سال جاری به تولید نرسیده‌اند.

در مقایسه با آبان ماه سال گذشته، تیراژ ساخت خودروهای کوییک اتوماتیک و ساینا در کارخانه پارس‌خودرو، تیبا ۲ در کارخانه سایپا و ساینا و ساینا دستی در کارخانه کاشان صفر بوده است.

در عوض ساینا ۲۳۲ گازسوز در واحد تولیدی سایپا-کاشان با تیراژ تجمیعی ۷ دستگاه در آبان سال گذشته و تیراژ تجمیعی ۲۵۵۷۰ دستگاه در آبان سال جاری به رشد قابل‌توجهی (۳۶۵۱۸۶ درصد) دست یافته است.

بررسی آمار تجمیعی ایران‌خودرو نیز به عدم تولید ۱۱ خودرو در آبان سال جاری اشاره می‌کند.

خط تولید سایت ایران‌خودرو مرکزی تهران در آبان‌ماه فاقد پژو ۲۰۷ دستی پانوراما، پژو پارس معمولی، پژو ۲۰۰۸، سمند ال‌ایکس EF7، دنا، رانا، رانا دستی ۶ دنده و رانا دستی ۶ دنده AMT بود.

در آبان ماه امسال، پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز در سایت خراسان به تولید نرسید و ایران‌خودرو تبریز هیچ خروجی از سمند LX و سورن ELX نداشت. در سایت‌های خارجی نیز دنا روی خط تولید کارخانه عراق نرفت.

با این حال در مقایسه با مدت‌زمان مشابه سال گذشته، پژو ۲۰۷ اتوماتیک پانوراما و هایما اس۸ به ترتیب با رشد ۱۷۵۰۳۳ و ۴۸۵۰ درصدی، بیشترین نرخ افزایش تولید را داشته‌اند.

دلایل توقف تولید این محصولات

دلایل توقف تولید این محصولات، هنوز به طور کامل مشخص نیست. برخی کارشناسان معتقدند که این توقف‌ها ناشی از مشکلات اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی است. برخی دیگر نیز معتقدند که خودروسازان دولتی ایران، به دلیل عدم تقاضای کافی، تولید این محصولات را متوقف کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

مراحل ثبت‌نام خودرو چیست؟

روش هاي خريد خودرو در ايران

وام خودرو برای مددجویان بهزیستی چقدر است؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا