اخبار

هیوندای، چرخ و لاستیک هوشمندی را معرفی کرد که به راحتی می‌توان زنجیر چرخ را در آن فعال کرد

هیوندای، چرخ و لاستیک هوشمندی را معرفی کرد که به راحتی می‌توان زنجیر چرخ را در آن فعال کرد

شرکت هیوندای طرح جدیدی از چرخ و لاستیک ارائه کرده است که دارای زنجیر چرخ داخلی است. این سیستم با فشار یک دکمه باز و جمع می‌شود و به طور بالقوه به فرآیند دشوار و پردردسر بستن و باز کردن سنتی زنجیر چرخ در شرایط برف و بوران پایان می‌دهد.

هر یک از این لاستیک‌ها دارای شش شیار و فرورفتگی در سراسر سطح خود هستند که هم ردیف با شش سیم تعبیه شده درون این شیارهای لاستیک است. داخل این شیارها سیم‌های زنجیر مانند ضخیمی وجود دارد که به خوبی به سمت داخل آج لاستیک جمع شده‌اند.

این سیم‌ها با استفاده از آلیاژهای حافظه‌دار فشرده ساخته می‌شوند که می‌توانند با جریان برق فعال شوند. زمانی که جریان الکتریکی از آنها عبور می‌کند، باز می‌شوند و از سطح آج بالاتر می‌روند و رانندگی در برف را آسان می‌کنند.

بنابراین وقتی جاده لغزنده می‌شود و نیاز به زنجیر چرخ به وجود می‌آید، تنها کاری که راننده باید انجام دهد، فشار دادن یک دکمه است. بدین ترتیب آلیاژ حافظه‌دار به شکل اولیه خود باز می‌گردد و از سطح آج بالاتر می‌رود و رانندگی در برف را آسان می‌کند.

هیوندای می‌گوید، این سیستم به عنوان یک مزیت جانبی می‌تواند برای یادآوری نسبت به فرا رسیدن زمان تهیه لاستیک‌های جدید نیز عمل کند، چرا که وقتی آج لاستیک از بین برود و زمان تعویض فرا برسد، آلیاژهای زنجیر چرخ داخلی آن در حالت عادی هویدا خواهند شد و راننده متوجه می‌شود که باید چرخ‌ها را تعویض کند.

البته هیوندای تاکید کرده که این مفهوم هنوز در حد یک ایده است و ممکن است زمان زیادی تا تحقق آن طول بکشد.

جون مو پارک، رئیس تیم توسعه شاسی پیشرفته هیوندای می‌گوید: این نوآوری که امیدواریم روزی در خودروهای هیوندای و کیا معرفی شود، نشان دهنده تعهد ما به تبدیل فناوری‌های پیشرفته به راه‌حل‌های واقعی برای مشتریان است.

در واقع، از آنجایی که کل مجموعه چرخ‌ها به طراحی مجدد و با اتصالات الکتریکی متکی است، برای تحقق این امر نیاز به انجام کارهایی خاص، هم از جانب هیوندای و هم از طرف تولیدکنندگان تایر است.

برای افرادی که اغلب نیاز به رانندگی در شرایط برفی یا یخبندان دارند، این فناوری می‌تواند یک آسودگی بزرگ و یک نجات دهنده واقعی باشد.

هیوندای می‌گوید که این فناوری را در کره جنوبی و ایالات متحده به ثبت رسانده است و هیوندای/کیا قصد دارد تولید انبوه این تایرها را پس از توسعه بیشتر این فناوری، آزمایش‌های دوام و عملکرد و بررسی مقررات در نظر بگیرد.

بیشتر بخوانید:

تکنولوژی‌های جدید خودرو

جوش آوردن خودرو: علت، علائم، عوارض و راه‌های پیشگیری

هزینه تعمیر و تعویض باتری خودروهای برقی و هیبریدی 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا