بررسي و مقايسه

مقایسه 206 SD با رانا

مقایسه 206 SD با رانا، در این بررسی، به مقایسه دو خودروی محبوب و پرطرفدار در بازار ایران، یعنی پژو ۲۰۶ و رانا، می‌پردازیم. این دو خودرو نه تنها جزئی از تاریخ اتومبیل‌سازی ایران هستند، بلکه نمایندگانی از دو دهه‌ی متفاوت از تولیدات شرکت ایران خودرو را به خود اختصاص داده‌اند.

با توجه به مزایا و معایب هر یک از این خودروها در زمینه‌هایی چون طراحی، ایمنی، امکانات رفاهی، تجربه رانندگی، و امکانات فنی، سعی خواهیم کرد تا به تصمیم‌گیری منطقی و بهینه برای انتخاب خودروی مطابق با نیازها و سلیقه‌های شما کمک کنیم. در این راه، پرسش‌های متداولی که ممکن است برایتان پیش بیاید را نیز پاسخ داده‌ایم. امیدواریم این مقاله به شما در انتخاب بهترین گزینه برای خود کمک کند.

مقایسه 206 SD با رانا

در اوایل دهه ۸۰، با معرفی خودروی هاچ‌بک فرانسوی جذاب به نام پژو ۲۰۶، ایران خودرو وارد یک دوره جدید از تولیدات خودرویی شد. این خودرو به خوبی در بازار ایران جا افتاد و با توجه به صندوق بزرگ در قسمت عقب، به عنوان گزینه‌ای مناسب برای مصارف خانوادگی و شهری شناخته می‌شد.

با گذشت زمان و تغییرات در بازار، ایران خودرو تصمیم گرفت تا در سال ۸۶ پژو ۲۰۶ صندوق‌دار (۲۰۶ SD) را معرفی کند. در ابتدا این محصول با استقبال بسیاری مواجه نشد، اما اکنون به عنوان یکی از محصولات پرطرفدار داخلی شناخته می‌شود.

معرفی پژو ۲۰۶ SD (صندوق‌دار):

پژو ۲۰۶ صندوق‌دار از ابتدا با انواع تیپ‌ها و قابلیت‌های مختلف در بازار حضور داشت، اما از سال ۱۳۹۳، فقط تیپ وی ۸ از این خودرو عرضه می‌شود. این نسخه از نظر فنی با تیپ ۵ تفاوت چندانی ندارد، با این حال تغییراتی در فنربندی عقب آن انجام شده است که به بهبود فرمان‌پذیری و پایداری آن کمک کرده است.

معرفی رانا:

رانا، به عنوان یک تلاش برای ارائه یک گزینه ارزان‌قیمت‌تر با طراحی نوین، از سال ۱۳۹۱ وارد بازار شد. این خودرو ابتدا با تیپ پایه و کمبود بسیاری از امکانات عرضه شد که در بازاریابی آن نقطه ضعفی محسوب می‌شد. اما با معرفی تیپ ال ایکس در سال ۹۲، با اضافه شدن امکاناتی مانند بهبود تریم داخلی، سنسور عقب، شیشه‌بالابرهای برقی و سیستم سفری، رانا به عنوان یکی از محصولات پرطرفدار در بازار خودروی داخلی جای خود را گرفته است.

مقایسه فنی رانا با پژو ۲۰۶ SD

از آنجا که پلتفرم این دو خودرو یکسان است و بخش فنی آن‌ها تفاوتی ندارد، می‌توان گفت که این دو سدان داخلی از لحاظ فنی، عملکردی تقریبا مشابه را ارائه می‌دهند. با این حال، وزن بیشتر رانا و آیرودینامیک بهتر پژو ۲۰۶، موجب شده است که شتاب رانا در مقایسه با پژو ۲۰۶ SD کندتر باشد.

از طریق مقایسه فنی این دو خودرو، می‌توانیم مشخصات مهمی را که برای خریداران در نظر گرفته می‌شود، مقایسه کنیم. هرچند که این دو مدل از نظر پلتفرم و بخش فنی یکسان هستند، اما تفاوت‌های جزئی در مشخصاتی مانند وزن، شتاب، مصرف سوخت و سرعت حداکثر می‌تواند در تصمیم‌گیری بین دو خودرو تاثیر بگذارد. به طور کلی، هرچه شتاب بیشتر و سرعت حداکثر بیشتر باشد، عملکرد خودرو بهتر خواهد بود. همچنین، مصرف سوخت نیز یکی از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب خودرو می‌باشد، زیرا مصرف کمتر سوخت به صرفه‌تر بودن خودرو اشاره دارد.

مقایسه فنی:

مدل خودرو پژو ۲۰۶ صندوقدار رانا
پیشرانه 4 سیلندر TU5 4 سیلندر TU5
حجم موتور 1587 سی‌سی 1587 سی‌سی
حداکثر قدرت 105 اسب‌بخار 105 اسب‌بخار
حداکثر گشتاور 142 نیوتن‌متر 142 نیوتن‌متر
وزن 1086 کیلوگرم 1109 کیلوگرم
گیربکس 5 سرعته دستی 5 سرعته دستی
مصرف سوخت 6.61 لیتر در 100 کیلومتر 6.6 لیتر در 100 کیلومتر
شتاب صفر تا ۱۰۰ 11.4 ثانیه 12 ثانیه
حداکثر سرعت 193 کیلومتر بر ساعت 189 کیلومتر بر ساعت

این جدول مقایسه‌ای از تمامی مشخصات فنی مورد نیاز پیرامون دو خودروی رانا و پژو ۲۰۶ SD را فراهم می‌کند.

در این جدول، مشخصات فنی اصلی دو خودرو، یعنی پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا، ارائه شده است. هر دو خودرو از یک پیشرانه ۴ سیلندره و حجم موتور ۱۵۸۷ سی‌سی بهره می‌برند و حداکثر قدرت و گشتاور مشابهی دارند. با این حال، وزن رانا اندکی بیشتر است که ممکن است تأثیری در شتاب و عملکرد آن داشته باشد. هر دو خودرو از یک گیربکس ۵ سرعته دستی استفاده می‌کنند و مصرف سوخت آن‌ها نیز به طور مشابهی است. در مورد شتاب، پژو ۲۰۶ SD بهتر عمل می‌کند و در حداکثر سرعت نیز اندکی برتری دارد. این نوع مقایسه‌ها به خریداران کمک می‌کند تا تصمیم به خرید خودروی مناسب‌تری بگیرند.

مقایسه طراحی خارجی رانا و پژو ۲۰۶ SD

 به‌روزرسانی‌هایی که به عنوان فیس‌لیفت بر روی بدنه خودروها اعمال می‌شوند، اغلب باعث بهبود زیبایی و مدرنیته چهره این خودروها می‌شود و مشتریان را به سوی مدل جدید می‌کشاند. در مورد خودروهای رانا و پژو ۲۰۶ SD نیز، این روال حفظ شده و ظاهر رانا در مقایسه با پژو ۲۰۶ به نظر مدرن‌تر می‌آید؛ اما نکته مهم اینجاست که مدرن بودن، بدون توجه به زیبایی نسخه پیشین، همیشه تضمین شده نیست. به‌ویژه که طراحی پژو ۲۰۶ در زمان خود، یک ارتقاء شگفت‌انگیز در ظاهر خودروهای گروه پژو بود و هنوز هم به عنوان یکی از هاچ‌بک‌های زیبا و جذاب در ایران شناخته می‌شود.

 طراحی سپرها، چراغ‌های جلو و عقب، جلوپنجره و آینه‌های جانبی رانا نسبت به پژو ۲۰۶ تغییر کرده و نمایی ساده، اما امروزی و اسپرت‌تر را به نمایش می‌گذارد. با این حال، چهره آن به اندازه‌ای دلنشین است که پس از حدود ۲۰ سال از ورود آن به بازار ایران، همچنان به عنوان یک خودروی اقتصادی، زیبا و دلنشین شناخته می‌شود. با این توصیفات، بهتر است تصمیم در مورد اینکه کدام خودرو برتر در طراحی ظاهری است، به عهده سلیقه مشتریان باشد و یک برنده قاطع مشخص نشود.

مقایسه طراحی داخلی رانا و پژو ۲۰۶ SD

طراحی و کیفیت فضای داخلی دو خودرو، اندکی تفاوت دارد. در حالی که خودروی رانا از یک داشبورد جدید بهره می‌برد، اما زیبایی کمتری نسبت به پژو ۲۰۶ را به نمایش می‌گذارد و طرح داشبورد و غربیلک فرمان و تودری‌های آن، جلوه جذاب و دلنشینی ندارد. به علاوه، داشبورد قدیمی‌تر پژو ۲۰۶، هنوز هم پرستیژ بالای خود را حفظ کرده و جلوه‌های جذاب‌تری را به نمایش می‌گذارد که موجب اکراه برخی از مشتریان در تصمیم به خرید رانا می‌شود.

کیفیت مواد و فضای داخلی:

اگرچه سطح کیفیت مواد در کابین پژو ۲۰۶ نسبت به گذشته کاهش یافته است، اما هنوز هم در مقایسه با رانا برتری دارد. همچنین، رانا با اندکی قربانی کردن از فضای صندوق عقب، احساس جادارتری ارائه می‌دهد. با این حال، محدودیت‌هایی در زمینه فضای پای سرنشینان عقب هر دو خودرو وجود دارد و برتری یکی از آنها نسبت به دیگری، چندان محسوس نیست.

صندوق عقب:

صندوق عقب پژو ۲۰۶ SD بزرگ‌تر است و حدود ۵۰ لیتر بیشتری از فضای گنجاندنی را ارائه می‌دهد نسبت به رانا که ظرفیت صندوق عقب آن حدود ۴۰۰ لیتر است.

فرق خودرو رانا با پژو ۲۰۶ SD از لحاظ امکانات رفاهی

میزان تجهیزات رفاهی در این دو خودرو اقتصادی به طور قابل توجهی متفاوت نیست و اختلافات زیادی بین آنها وجود ندارد. با این حال، برخی امکانات مانند سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک و حسگر دماسنج در پژو ۲۰۶ صندوقدار، آن را از لحاظ امکانات رفاهی برتر می‌کند. در ادامه، می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری درباره امکانات رفاهی این دو خودرو را در جدول زیر مشاهده کنید.

مدل خودرو رانا پژو ۲۰۶ صندوق‌دار
چراغ چراغ مه‌شکن جلو و عقب، سیستم روشنایی موقت در شرایط تاریک چراغ مه‌شکن جلو و عقب، قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو
سیستم‌های مالتی مدیا رادیوپخش رادیوپخش
رینگ رینگ فولادی 14 اینچ رینگ فولادی 14 اینچ
آینه آینه‌های جانبی برقی تنظیم آینه‌های جانبی برقی، حسگر دماسنج
تهویه مطبوع دستی اتوماتیک
صندلی صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع، پشت‌سری صندلی‌های جلو با تنظیم ارتفاع صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع، پشت‌سری صندلی جلو و عقب با قابلیت تنظیم ارتفاع
شیشه شیشه‌بالابر برقی جلو و عقب شیشه‌بالابر برقی درب‌های جلو و عقب
سیستم هشداردهنده سیستم هشدار موانع در عقب سنسور دنده‌عقب

این جدول تمامی امکانات رفاهی موجود در خودروهای رانا و پژو ۲۰۶ SD را مقایسه می‌کند و به خریداران کمک می‌کند تا انتخاب بهتری داشته باشند.

با نگاه به جدول، امکانات رفاهی در دو خودرو، رانا و پژو ۲۰۶ SD، مقایسه شده‌اند. در اینجا چند نکته مهم و قابل توجه وجود دارد:

 • چراغها: هر دو خودرو دارای چراغهای مه‌شکن جلو و عقب هستند. اما پژو ۲۰۶ SD از سیستم تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو از داخل خودرو نیز برخوردار است که این امکان در رانا موجود نیست.
 • سیستم‌های مالتی مدیا: در هر دو خودرو، تنها رادیوپخش موجود است.
 • رینگ‌ها: هر دو خودرو از رینگ‌های فولادی 14 اینچ استفاده می‌کنند که در اینجا تفاوتی وجود ندارد.
 • آینه‌ها: در رانا، آینه‌های جانبی برقی هستند در حالی که در پژو ۲۰۶ SD، علاوه بر آنها، تنظیم آینه‌های جانبی برقی با حسگر دماسنج نیز وجود دارد.
 • تهویه مطبوع: در پژو ۲۰۶ SD، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک است در حالی که در رانا از سیستم تهویه مطبوع دستی استفاده می‌شود.
 • صندلی: هر دو خودرو صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع دارند. اما در پژو ۲۰۶ SD، پشت‌سری صندلی‌های جلو و عقب با قابلیت تنظیم ارتفاع هستند در حالی که در رانا فقط صندلی راننده قابل تنظیم ارتفاع دارد.
 • شیشه‌بالابرها: در پژو ۲۰۶ SD، شیشه‌بالابرها برقی هستند در حالی که در رانا، این امکان فقط برای شیشه‌بالابرهای جلو و عقب وجود دارد.
 • سیستم هشداردهنده: در رانا، سیستم هشدار موانع در عقب وجود دارد که در پژو ۲۰۶ SD، سنسور دنده‌عقب قابل استفاده است.

به طور کلی، هر دو خودرو از امکانات مشابهی برخوردارند اما پژو ۲۰۶ SD در برخی از بخش‌ها از امکانات بیشتری برخوردار است.

مقایسه امکانات ایمنی 206 SD و رانا

مقایسه ایمنی بین پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا نشان می‌دهد که هر دو خودرو به دلیل بهره‌مندی از پلتفرم و شاسی یکسان و تجهیزات ایمنی مشابه، در بحث حفاظت از جان سرنشینان خود تقریباً هم‌تراز هستند. در حالی که مدل مرجع این دو خودرو یعنی ۲۰۶ هاچ‌بک در سال ۲۰۰۰ موفق به کسب ۴ ستاره ایمنی در بخش امنیت سرنشینان بزرگسال از موسسه یورو انکپ شده بود، امکانات ایمنی این دو خودرو برای حفاظت از سرنشینان به دنباله تفاوت قابل توجهی ندارند.

در رابطه با تجهیزات ایمنی و حفاظت، هر دو خودرو از سیستم ضدسرقت (ایموبیلایزر)، سیستم هشداردهنده مرکزی ورود غیرمجاز، سیستم عیب‌یابی هوشمند (مالتی‌پلکس)، و قفل مرکزی با ریموت کنترل برخوردار هستند. همچنین هر دو خودرو دارای کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع هستند.

امکانات ایمنی

رانا:

 1. سیستم ضدسرقت (ایموبیلایزر)
 2. سیستم هشداردهنده مرکزی ورود غیرمجاز
 3. سیستم عیب‌یابی هوشمند (مالتی‌پلکس)
 4. قفل مرکزی با ریموت کنترل
 5. کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع
 6. دو کیسه‌هوا برای راننده و سرنشین جلو
 7. ترمز EBD، ABS

پژو ۲۰۶ صندوق‌دار:

 1. ایموبیلایزر
 2. قفل مرکزی با ریموت رادیویی
 3. کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع
 4. دو کیسه‌هوا برای راننده و سرنشین جلو
 5. ترمز جلو و عقب دیسکی خنک‌شونده
 6. ترمز عقب دیسکی یا کاسه‌ای
 7. سیستم‌های ABS، EBD، و EBA

در زمینه کیسه‌هوا، هر دو خودرو دو عدد کیسه‌هوا برای راننده و سرنشین جلو دارند.

در مورد سیستم ترمز، هر دو خودرو از ترمزهای EBD و ABS برخوردار هستند. در پژو ۲۰۶ SD، ترمز جلو و عقب دیسکی خنک‌شونده دارای ترمز EBA نیز هستند، در حالی که در رانا، ترمز عقب دیسکی است.

با این توضیحات، می‌توان گفت که ایمنی این دو خودرو تقریباً یکسان است و هر کدام از آنها برای حفاظت از سرنشینان خود تجهیزات مشابهی را دارند.

مقایسه تجربه رانندگی رانا با 206 SD

 هر دو خودرو برای رانندگی در شرایط عادی جاده به‌طور قابل‌قبولی مطمئن و راحت هستند. اما در زوایای مختلفی از تجربه رانندگی، تفاوت‌هایی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

در مورد دید و تسلط بر جاده، هر دو خودرو هم‌ارز هم هستند. اما نقاط کور و فضای نسبتا فشرده درون کابین می‌تواند برخی از رانندگان را آزار دهد.

در زمینه فنی، هر دو خودرو از پلتفرم، پیشرانه و جعبه‌دنده یکسان استفاده می‌کنند، بنابراین تفاوت قابل‌توجهی در شتاب‌گیری و قابلیت‌های دینامیکی مشاهده نمی‌شود. اما به دلیل وزن کمتر و طراحی بهتر، پژو ۲۰۶ SD احساس شتاب بیشتری از رانا می‌دهد.

سیستم تعلیق هر دو خودرو بهبود یافته است و فرمان‌پذیری و مانوردهی آنها در منحنی‌های جاده برتر است. اما کیفیت متریال داخلی و دقت مونتاژ ممکن است تاثیرات منفی‌ای روی تجربه رانندگی داشته باشد، به ویژه در مورد عایق‌بندی کابین و نفوذ صداهای محیطی.

از نقاط قوت تجربه رانندگی با این دو خودرو، می‌توان به عملکرد مطلوب سیستم ترمز اشاره کرد که با قدرت تمام و اطمینان کافی، خودرو را در سرعت‌های بالا متوقف می‌کند.

در کل، تجربه رانندگی این دو خودرو تفاوت چندانی ندارد، اما ممکن است مالکان ۲۰۶ به دلیل احساس شتاب بیشتر و ارتباط بهتر با جاده، لذت بیشتری از رانندگی با آن داشته باشند.

پرسش‌های متداول

 1. آیا پژو ۲۰۶ و رانا از لحاظ طراحی بیشتر به چه معیارهایی توجه می‌کنند؟

   – طراحی خارجی و داخلی، امکانات رفاهی و فنی هر دو خودرو مورد بررسی قرار گرفته است.

 1. کدام خودرو از نظر ایمنی برتر است؟

   – امکانات ایمنی و سیستم‌های حفاظتی هر دو خودرو مورد بررسی قرار گرفته است.

 1. آیا تجربه رانندگی با این دو خودرو تفاوتی دارد؟

   – مزایا و معایب تجربه رانندگی با هر یک از این خودروها مورد بحث قرار گرفته است.

 1. چه امکانات رفاهی در هر یک از این خودروها موجود است؟

   – لیست کامل امکانات رفاهی هر خودرو مورد بررسی قرار گرفته است.

 1. کدام خودرو از نظر قیمتبهره‌وری بهتر است؟

   – نسبت قیمت به امکانات و ویژگی‌های هر خودرو مورد بررسی قرار گرفته است.

 1. آیا خودروهای ایران خودرو با کیفیتی معادل خودروهای خارجی تولید می‌شوند؟

   – کیفیت مواد و مونتاژ هر یک از این خودروها مورد بررسی قرار گرفته است.

 1. چه تفاوت‌هایی در زمینه تجهیزات فنی میان این دو خودرو وجود دارد؟

   – تفاوت‌های مهمی از جمله موتور، گیربکس، ترمز و سیستم تعلیق بررسی شده است.

 1. آیا این خودروها مناسب برای استفاده خانوادگی هستند؟

   – کاربردها و مزایای استفاده از این خودروها برای خانواده‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

 1. کدام خودرو بهترین انتخاب برای شهری و کدام برای مسافرت‌های بلند مدت است؟

   – مزایا و معایب استفاده از هر یک از این خودروها در شهر و برای مسافرت‌های بلند مدت مورد بحث قرار گرفته است.

نتیجه‌گیری

از طریق این بررسی، ما می‌توانیم بفهمیم که هر یک از خودروهای پژو ۲۰۶ و رانا، ویژگی‌ها و مشخصات خاص خود را دارند. انتخاب بهترین خودرو برای نیازها و استفاده‌ی شما وابسته به عواملی از جمله سلیقه، نیازهای روزانه و بودجه‌ی مالی شما خواهد بود.

دیدگاه شما چیست؟

دوستان گرامی، از شما دعوت می‌کنیم که نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با خودروهای 206 صندوق‌دار و رانا با ما در میان بگذارید. این ارتباط مستقیم با شما، مخاطبان عزیز، ما را در بهبود محتوا و خدمات به شما یاری می‌کند. منتظر شنیدن نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

ممنون که تا پایان مقاله”مقایسه 206 SD با رانا” با ما همراه بودید.

 

بیشتر بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا